Iubesc tehnologia, nu sunt vreun medievalist, îmi plac ceasurile de mor, dar, frați și surori întru tehnologie, jur pe încheietura de la mâna stângă că nu înțeleg utilitatea reală a smartwatchurilor.
Am înțeles: a apărut eSIM-ul, s-a tăiat cordonul bluetooth care te ținea legat de telefon, poți pleca de nebun doar cu ceasul să faci plăți, să asculți muzici sau să primești o tonă de notificări, fără ca fratele cu ecran mai mare să îți iradieze ouțele din buzunarul de la pantaloni. Dar, într-un final, care este utilitatea lui? Mai ales că eu nu știu cum să fac să stau mai departe de telefon, așa că încă un dispozitiv care să mă atenționeze cu privire la chestii care mă trimit tot la telefon este un big no-no.
Toți ăia pe care îi cunosc și care folosesc ceasuri deștepte mi-au argumentat achiziția că ei sunt fierți cu sportul, somnul, nivelul de oxigen, unghiul de erecție. Când i-am trântit-o unuia dintre ei, care a dat niște mii de lei pe un Garmin, că pentru ăia 1000 de pași pe care îi realizează zilnic are nevoie cel mult de un abac sau de un șirag de mătănii, mărime medie, s-a supărat pe mine ca văcarul pe sat.
Înțeleg dacă ești sportiv de anduranță, amator sau pro, sau hiker hardcore care ciufulește boscheții în sălbaticie câte o săptămână, ai nevoie de monitorizarea progresului, de altimetru, barometru, tufișmetru, alertă de furtună, de turiști proști care hrănesc urși, de urși care îi mănâncă pe proștii care le dau de mâncare. Dar dacă un drum de cinșpe minute până la brutăria din colț este maximum de mișcare pe care îl faci o dată la două zile, nu văd de ce ai nevoie de așa ceva. Un amic, regele hipsterilor, a dat 4000 și ceva de leuți pe un Suunto… ca să nimic în natură.
Am scris rândurile astea pentru amicii ăștia ai mei care nu înțeleg cum pot trăi, cum pot ajunge acasă sau cum pot respira în somn cu un G-Shock, un Festina (asta port acum) sau un Casio Edifice la încheietura mâinii.
Voi, dacă folosiți, de ce alegeți să purtați un smartwatch?
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Nu folosesc nici smartwatch, nici stupidwatch sau benzi de fitness, am pedometru încorporat în picioare și mi-e suficient. Ajunge un telefon mai inteligent ca mine.
Poate suntem noi ciobani bătrânicioși divergenți cu tehnologia.
Nu m-aș numi astfel. Adică cioban poate am fost în vreo viață anterioară, pentru că iubesc brânza. Acu’ că mă gândesc, poate sunt și bătrânicios, dar tehnodivergent nu cred că sunt.
Port un Huawei GT3 sau cum s-o scrie pentru că numai asta am. M-a prostit un coleg să cumpăr și nu mi s-a părut scump. E plin de picături de vopsea ceea ce l-a oripilat pe sfătuitorul meu. E o tinichea al cărui scop e să mă ajute să văd cine mă sună fără a scoate telefonul, cu mâinile pline de vopsea.
Stai că fac ăștia aplicație pentru dat cu bidineaua. Să vezi atunci smartwatchuri la toate încheieturile de zugravi.
Am avut un smartwatch o perioadă, cea mai mare utilitate era ca puteam plăti rapid, fără să trebuiască să scot telefonul. S-a stricat și nu l-am mai înlocuit, ca nu e totuși așa greu să plătesc cu telefonul. Personal nu-s fan nici ceasuri clasice, am unul singur, pe care îl mai folosesc ca bijuterie. În timp ce-l purtam m-a întrebat cineva cat e ceasul și m-am uitat pe telefon. 😀
Mie îmi plac ceasurile. Fără ceas la mână mă simt cam nud.
Io nu folosesc ceas la mână. Doar colecționez. Cel de pe telefon îmi e suficient.
Nu mai port ceas de mult timp. Smartwatch n-am avut și nici nu vreau.
Consortul a trecut acum ceva vreme la un Fenix 6. Lui chiar îi folosește atunci când lucrează, să-i apară notificările pe ceas. Scoate telefonul să răspundă doar la urgențe. Și pe mâna lui și arată super bine, dar știu că sunt subiectivă.
Nu-s hiker hardcore, da’ nu mă dau în lături de la câte-o tură de 10-14 zile. Nu folosesc smartwatch. Telefon, telefon de rezervă, încărcător solar. Și tot ca rezervă busolă din aia de când erau blogherii adolescenți, că ce-i simplu şi funcționează nu trebuie înlocuit. A, și hartă. Printată. Pe hârtie. Ca sălbaticii. Dacă iau ceas, că nu-s fanul lor, iau unul simplu și rezistent, să nu scot telefonul doar să văd cât e ora.
În completare, mai sunt situaţii unde ceasul chiar e util. Dacă alergi, pentru cronometru. Sau când vizitezi femei independente și întreprinzătoare, să vezi dintr-o privire cam de cât credit de timp mai dispui pentru… întâlnirea de afaceri.
Mie imi place mult ideea de smartwatch dar nu dau banii pe chestii scumpe. Am un Amazfit de cativa ani si imi fac treaba cu el. Trebuie sa-i multumesc lui Raider* ca mi-a spus de un site unde am gasit un skin decent pentru ca chinezaria venise cu niste prostii din fabrica.
Il folosesc la bucatareala pentru tot felul de remindere, verific pulsul la sala (de mese), chestii simple dar care imi usureaza viata. Nici nu stiti cate fripturi la cuptor a salvat ceasul meu. Una din chestiile mele ciudate: cand dau cu aspiratorul setez un timp in care apreciez eu ca termin supliciul si cumva devine mai suportabil. Daca termin mai repede e win iar daca depasesc timpul am senzatia aia de lucru bine facut, am muncit in credinta gen, iarasi win. Stiu ca nu are prea mult sens, asta e.
Pentru mers folosesc Google Fit, imi place mai mult.
Cea mai nasoala chestie la smartwatch este ca nu prea pot folosi toate functiile fara ochelari. Chiar ar trebui lucrat serios la accessibility.
–––––––––––-
„Raider” este pseudonimul unui comentator vechi și constant pe Arhiblog, blogul personal deținut de Cetin Ametcea. Acesta s-a remarcat de-a lungul anilor prin intervențiile sale directe și ironice din secțiunea de comentarii a articolelor. (Gemini a lu’ Google :)))))