În ultima perioadă am lucrat la câteva proiecte fascinante din zona diving & life support, pentru compania sud-africană Unique Group, care, în 1993, își începea activitatea într-un spațiu cât un garaj în Emirate.
Am avut ocazia să colaborez cu profesioniști din toate colțurile lumii, oameni cu zeci de ani de experiență, de la care am avut enorm de învățat. Cel mai apropiat dintre ei a fost colegul meu de proiect, un inginer indian. Numele lui complet e atât de complicat pentru mine, încât am convenit să-i spun simplu: Muthu.
Sincer, mereu zâmbitor, documentat temeinic, mai ales pe partea teoretică a procedurilor, Muthu mi-a devenit rapid cel mai bun prieten în proiectele astea. Profesional, ne-am completat perfect.
Zilele trecute, trecând pe lângă un grup de muncitori români (majoritatea sudori), vorbeam cu Muthu, ca sălbatecii, în engleză, despre niște standarde americane. I-am salutat pe oameni în română, și eu, și Muthu, apoi ne-am văzut de drum.
Nu făcuserăm doi metri, când unul dintre ei, cu voce suficient de tare, le-a spus celorlați:
„Dacă ciorile astea muncesc aici, să pună dracu’ mâna să învețe română.”
La cuvântul „cioară”, Muthu s-a oprit brusc, de parcă s-ar fi lovit de un zid invizibil. Mă așteptam să se întoarcă, dar nu. A dat doar a lehamite din mână și a încercat să reia discuția cu un zâmbet chinuit.
M-am întors să mă uit mai atent la ăla care rostise mizeria. Băi, fraților, era coleg de etnie cu Gelu Sonntag, dintr-ăia cu sânge „pur”, necontaminat și neîntrerupt de vreo influență străină. Din aia partea discriminată degeaba de românii răi.
Mi-am amintit cum, după ce candidatul lui de suflet a pierdut turul doi în fața unui matematician (aka „banana”), plângea pe toate gardurile despre cât de prost e poporul român, cum nu știe să-și aleagă elitele și cum ratarea României ca putere mondială se datorează fix votului prost dat.
Nu m-ar mira ca, în ritmul ăsta, să apară un Ku Klux Klan țigănesc, specializat în alergarea dimpreună cu pirandele cumpărate a muncitorilor indieni, nepalezi, și a altor ezi. Pentru că ăia muncesc, nu din alte motive.
Dar, și mai mult decât fenomenul în sine, m-ar interesa explicațiile lui Gelu Sonntag pentru genul ăsta de comportament.
P:S.
Sunt rasist față de cei care nu muncesc, stau pe combinații, ajutoare sociale, urlă că sunt discriminați când li se arată drumul către oficiul ocupării forței de muncă.
sursă
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Eu n-am vazut tara (nici macar Bulgaria!) cu atatia scuipati, muci si chistoace pe trotuare!
As adauga si rahatul de porumbei, dar macar pe ala il pot intelege…
Românu scuipă în sân, pe stradă, alți români, pentru că ține de partea de curățire spirituală, nu de altceva.
@Carman, ar trebui să ajungi în India… să vezi ce e acolo, sper să nu mai ajung în viata mea în țara asta.
Unii oameni sunt civilizați, dar mulți nu cunosc ce e aia bun simț față de persoana de lângă tine.
Nu mai vorbesc de praf, poluare, zgomot, trafic, țigănie, vaci printre mașini.
Ca șă treci strada este o aventură! Un mare NUUUUUUUU.
România, cu țigănia ei este parfum nene față de India. Țâță de mâță!
Nu esti racist, e normal sa nu fii de acord cu cei care nu muncesc si vor doar sa scoata bani de pe urma altuia.
Pentru mine nu conteaza culoarea, limba, religia sau orientara sexuala. Daca omul e amabil, prietenos, de incredere si te poti baza pe el, e tot ce conteaza.
Individul ala e limitat in toate cele. Cineva ar trebui sa ii dea o lectie de buna purtare.
Ar fi o pierdere de vreme să faci așa ceva cu din ăștia ca ăla.
Mi-aduc aminte de ultima oară când am fost în galeria Stelei. Era la un meci cu Rapid. Se cânta cunoscutul „Am avut și vom avea mereu/Boală pe țigani/Ne pișăm pe ei la infinit/Mue’ lu’ Rapid”. Am aruncat atunci o privire în galeria Stelei. Probabil eu și încă vreo maximum patru ne calificam drept arieni.
Iar la Steaua juca Bănel Nicoliță.
Mdeah 🙂
Ooo da, știu momentele alea😁.
@Bogdane, idem… când au început să le de-a wuie la gitani… bravo bă voi vă dați singuri la cioc. Am fost și prin galeria giuleștenilor… și erau mai mulți români decât gitani…
@BaGheRa – Niște simpatici, toți :))
Pe vremuri am avut colegi și șefi țigani. Oameni serioși, muncitori. Cu timpul am devenit rasistă, dar am aceleași criterii ca @AdinaE. Nu mă interesează culoarea pielii, religia sau orientarea sexuală, doar calitatea umană.
Sunt singurul dezamăgit de sfârșitul articolului? Mă pregăteam să citesc despre ceva violență, macar verbală.
Din păcate eu unul cred că totul ține
– de educație…
– de cei 7 ani de acasă
– de mediul unde locuiești unde dacă majoritatea oamenilor se comportă ca niște maimuțe, pentru a îți face loc printre ei te comporți și tu ca o maimuță.
Mă uit când ajung la maica-mea și mai mă întâlnesc cu „prietenii” din copilărie, deși majoritatea au acum copii acasă tot la mașini, telefoane și femei au rămas… mediul face diferența!
De obicei au pretenții ca străinii sa învețe româna o au cei care nu sunt în stare să vorbească cu nicio limbă străină.
Sau maternă.