Dragi fete și băieți, mă duc să votez, imediat după ce termin selecția. Am constatat că îmi place matematica de mor. Nu mai pot fără matematcă.
Până aflăm dacă râdem sau plângem, aveți grijă de voi ca să puteți avea grijă de toți ai voștri. Dacă iese nasol o să gârâim de la manele și cântece patriotice strămoșești. Eventual să vă și tundeți.
*****
- Cel de al doilea videoclip din istoria trupei bucureștene de thrash metal, Exuviath. Merg versurile ca unse cu ce s-a petrecut în țărișoară în ultimele șase luni și nu numai.

*****
- Probabil una dintre trupele care au readus metalul extrem în mainstream, Lorna Shore, lovește din nou. Lansată acum 24 de ore, a adunat deja jumătate de milion de views, număr care înseamnă mult de tot pe felia asta. Și pe Oblivion, vocea lui Ramos râmîne obiect de studiu.

Lorna Shore – Oblivion / Facebook
*****
- Nu știu dacă știți de proeictul Tuomas Holopainen, băiatul care compune cam tot ce este Nightwish, Auri, un band folk progresiv finlandez. Până una alta, adică până lansează cel de al treilea album, undeva prin august, ascultați-l pe ultimul, II – Those We Don’t Speak Of.

AURI – Shieldmaiden / Facebook
*****
- Ca de obicei americanii de la Fallujah construiesc muzică de ținut minte. Super tehnică, fenomenală putere de compoziție.

FALLUJAH – Step Through the Portal and Breathe / Facebook
*****
- Dacă spui Kings of Thrash, vorbești în primul rând de David Ellefson si Jeff Young, pe care îi știți din trupa destul de cunoscută, Megadeth. Sună ca în epoca de aur, chestie de bine zic eu.

Kings Of Thrash – Lockdown / Facebook
*****
- Hard rock din ăla american, bine făcut, din perioada în care umplea stadioane și făcea gagici să leșine, doar că făcut într-una din cele mai plictisitoare țări din Europa, Austria.

MÄDHOUSE – We Run Riot / Facebook
*****
- Știu că ce prestează englezoaicele de la Nova Twins, nu este placul metaliștilor ortodocși, dar mie îmi place treaba asta cu mixurile de stiluri în muzică, așa că mpare rău la domni dar o să tot vedeți din astea pe aici.

Nova Twins – Piranha / Facebook
*****
- Șamani, preoți black metaliști sau ce lighione se vor domnii ăștia, veniți din Siberia care o ard cu un black atmosferic dubios de bun. Noroc că este soare afară că altfel mă scufundam în mări de gri.

GRIMA – Skull Gatherers / Facebook
*****
- Păi nu pune fratili vostru întru metale și niște death metal pentru suflețelul lui mic și antisuveranist? Death metal din ăla făcut în Columbia cu maxim de coaie și ură.

*****
- Și încheiem epic, tot cu ceva minute de drujbe, numa bune pentru ăia care nu le place matematica. Americani cu tradiție în muzica de băgat vecinii în boală, Shadow of Intent sunt din nou în șei.

SHADOW OF INTENT – Infinity of Horrors / Facebook
*****
Lista lui Edelweiss – colțu ‘ cu metale #138
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Partea amuzantă e că mai prin tinerețe chiar mi-a plăcut matematica. Poate ar trebui să împrospătez asta. Oricum, și tradițiile au valoarea lor. Așa că am făcut o plimbare matinală prin pădure, că românu-i tradițional frate cu codrul, am mâncat un mic dejun tradițional din ouă, ceapă verde și brânză de burduf, acum mă duc să dau tradițional cu ștampila, că unii n-au uitat tradițiile de a-i pizdi pe muscali când se bagă unde nu le fierbe oala.
Să ai poze făcute cu meniul. Poate constitui un alibi suficient ca să susțină strămoșismul verde când o să te înghesuie o bandă simpatică de românoși.
N-am nevoie, ma ajuta suficient fata. Daca nu ma cunosti, nu-ti dai seama la prima sau la a doua vedere daca merg la concerte metal sau la vreo tabara a Fratiei Ortodoxe. Si acum, la iesirea din sectie m-a luat un set de moaste vorbitoare cu „Doamne ajuta, sa fie bine” . Sa fie, maica, sa fie, dar ala de-l aleg eu.
La mine este simplu, pot trece drept ceafă lată fără eforturi.
Merci pentru Listă!
Așa cum am promis, eu am rezolvat integralele încă de vineri, pentru siguranță😃
Abia aștept să beau diseară niște beri care așteaptă reci în frigider!
Eu am bere din aia strămoșească, fără alcool, care zace de vreo săptămână. Bine că mi-ai adus aminte.
Am intrat sa iti spun ca am votat de ieri. Si am asa o banuiala ca candidatul meu preferat agreaza si muzica pe care o pui tu aici😉.
Bravo.
„Aș zice Subcarpați – ‘Dă-i foale’, Faithless – ‘Reverence’ și Alternosfera – ‘Flori de Mai”
Cam astea au fost preferințele lui Nicușor la Bazar de muzică.
Mulțam de listă!
E soare, dar bate vântul.
Și îți astupă nisipul de pe plajă din găuri.
Cu plăcere.
Hai că am votat bine. Să vedem cum se numără.