Să nu vă luați după pisiceala Margaritei Monet pe piesa asta, trupa americana Edge of Paradise are voce de voce, Margareta rupe, are plămâni, înalte, tot ce trebuie.

EDGE OF PARADISE – Hear Me / Facebook / Official Website
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Amestecul ăsta de softy power cu pop din anii 80 prinde din ce în ce mai mult la un public din ce în ce mai larg. Rog metaliștii grei să se abțină, este posibil ca unii dintre ăia cărora le-a plăcut finlandejii ăștia, să încerce ceva mai serios, cu urlete animalice și drujbe în loc de instrumente.

BEAST IN BLACK – Enter The Behelit / Facebook / Official Website
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Ca de exemplu, oameni atrași de muzica soft a băieților de mai sus pot deveni fani ai acestor domni. Nu știe nimeni de unde sunt, unii spun din Rusia, alții, de sub Bucegi, au două albume, care sună excelent.

Bloodbark – Time is Nothing / Facebook
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Or fi soft dar am si un eu un soft point pentru baietii astia de la Beast in Black, ca si pentru trupa „sora” Black Beast. 😀
Nu doar ca au multe melodii inspirate din Berserk, Blade Runner si alte repere culturale interesante, dar imi place mult modul in care readuc pe tapet genul asta muzical. Zici ca au scapat direct din anii ’80 si au ajuns pe scena. :))
Anton Kabanen e un norocos ca a fost implicat in ambele trupe si ca a lucrat cu doua voci atat de bune: Noora si Yannis. Amandoi sunt incredibili!