Acum câteva zile, pe seară, în timp ce ciopârțeam niște legume menite să se înhăiteze cu o cană și jumătate de bulgur care trebuia să-și împlinească a doua zi destinul de garnitură la ceva piept de pui, mă uitam pe Disney+ la un serial european, produs de Canal+ și Fox, cu Gabriel Byrne în rolul principal: Războiul Lumilor. Băi, trebuie să recunosc că a ajuns să-mi placă viziunea asta europeană a unei apocalipse, nu are legătură cu carteal lui Wells, inițiată de niște extratereștri răi și nasoli, înhăitați cu niște mașinării la fel de rele și nasoale ca ei, care cad pe planeta Măicuței Domnului să mierlească toată suflarea sapiens.
Toată acțiunea se desfășoară într-un ritm care i-ar extazia pe frații ardeleni, adică unul lent, apăsat, temeinic, fără zbuciumuri de mitici blocați în trafic. Personajele iau decizii de oameni obișnuiți puși dintr-odată în fața exterminării globale: adică iraționale sau stângace. Nu există eroi cu testiculele strânse în colanți lucioși sau duri înveșmântați în geacă de aviator sau motociclist, cu plete dalbe în vânt, care salvează lumea bătând la nasoli cum altoiesc româncele gospodine covoarele de Paște și Crăciun. Doar oameni obișnuiți care se blochează deseori cu corpul, cuțite, gloanțe sau muniții extraterestre.
Nu comit spoilere dacă vă spun că prin venele uneia dintre gagicile din serial circula un sânge care conținea un cârcâiac care, odată activat, ar fi facilitat trecerea în locuri cu umbră și verdeață a hoardelor de E.T. Partea grea pentru fată și părinții ei era că, după ce virusul era trezit, o omora și pe tipă, laolaltă cu tot cu imigranții ilegali de pe altă planetă.
Pentru că sunt curios și am tot felul de inițiative dubioase când am destul timp liber, mi-am întrebat amicii, ăia care aveau timp de pierdut cu tâmpeniile mele, dacă și-ar sacrifica copilul ca să salveze rasa umană. Nu mică mi-a fost surprinderea când unii dintre ei, părinți fiind, au admis că ar face așa ceva pentru binele suprem. Unul sau doi dintre ăștia chiar și-au manifestat revolta când le-am transmis că eu m-aș căca pe ea de planetă și rasă umană și că aș face orice ca propriul copil să rămână în viață.
Ei bine, unul dintre cretinii revoltați de opțiunea mea s-a tras plenar pe cur, inventând treburi urgente, de ultim moment, când s-a organizat plecarea de pe 10 august, când ne-am dus să apărăm justiția. Yep, aia care mai târziu i-a spălat pe ăia care ne-au gazat și ne-au pulănit în timp ce noi apăram democrația. Fix dobitocul ăla îmi spunea senin și dârz că și-ar sacrifica, cu râuri de lacrimi și muci, copilul ca să salveze umanoșii. Block, delete, mumu, am mai eliminat un prost ipocrit din viața mea.
Întrebarea mea, din categoria captain obvious, dar na, tre’ să fie pusă, voi ați fi capabili de un asemenea gest?
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Pe scurt, nu, nici vorbă!
Corect.
Dacă trec cu bine peste fazele adolescentine, mulsul de bani și minciunelele albe, mi-aș sacrifica propriul copil interior, pentru ca ai mei copii să supraviețuiască. Răspuns final peste câțiva ani 🙂
Și pe voi vă ard de bani, este?
Practic, facem focul monetar zilnic. Nu e neapărat o problemă că se cheltuie, dar să mă aleg cu ceva, să văd un ROI cândva. 🙂
Dar ce vreti, draga, sa faceti cu banii??
Intrebarea nu exista
Ai și tu dreptate.
L-aș sacrifica și fără să salvez planeta, dar nu mă lasă Barnevarnet, protecția copilului și ar apărea Fjord 2
Chestie de detaliu. Dacă ar muri oricum, pe bază de invazie, da. E o decizie logică. Dacā nu, cel mai probabil nu.
Disclaimer: nu dețin progenituri, deci e un exercițiu pur teoretic. Pe de altă parte, am primit uneori reproşuri de răceală inumană din partea sexului frumos, posibil să fiu capabil şi de avraamisme din astea adaptate modern.
Raspunsul scurt: NU
Răspunsul lung: Cum mai trăiesc eu dacă el moare? Adică ce viață e aia? Asta în caz că se cere doar sacrificiul de copil. Dacă e să murim împreună… nu știu… mă mai gândesc.
Din formularea asta, practic problema nu ar fi sacrificiul în sine, ci modul în care îl percepi. Unul dublu ar părea mai uşor de digerat, că scuteşte eventualul proces de conştiință de după.
Să nu uit, pentru mine pentru mine cel mai mişto rol al lui Byrne a fost din „End of Days”. Urmat de cel din „The Man in the Iron Mask”.
Nu. Omenirea nu merita asemenea sacrificiu. Dar m-as sacrifica pe mine ca sa imi ramana copilul in viata. Adica as face orice pentru asta. Sa nu fiu eu alaturi de el nu cred ca l-ar ajuta. Vorbesc ipotetic, nu am copii, nici nu stiu daca imi doresc sau nu, am perioade si perioade. Poate voi fi mai hotarata intr-o zi. Dar stiu ca nu as fi capabila de asa ceva, mi se pare crunt.