Alegerile astea nu sunt doar o niște palme date USL-ului, cea mai toxică construcție politică postdecembristă, care este responsabilă împreună cu turistul neamț, de moșirea mișcării suveraniste, sunt unele aplicate obrazului unei întregi țări, care se încăpățânează să își găsească locul într-o construcție europeană, care a scos-o efectiv din rahatul istoriei.
România este în momentul ăsta, Lenuța Lasconi, se autodetonează ilogic, caută obsesiv, groapa de gunoi a istoriei ca să se arunce, din nou, în ea. Practic această nație refuză cu obstinație șansa de a trăi un destin favorabil.

Acesta poate fi considerat prima pagină din necrologul unei nații. Una care se vrea needucată, din nou săracă, tânjește după convulsii sociale și economice, care se simte bine la marginea istoriei. Un popor care refuză binele.
Diaspora a votat în proporție de 59.7% pe omul care o să le dea țara înapoi, mai exact, aproape 500.000 de cetățeni români au optat să susțină un golan, cu un discurs gol. Jumătate de milion de oameni s-au dus să pună ștampila pe pe un candidat la fel de educat ca ei.
Sunt românii care au lucrat cu anii în societăți aflate la peste jumătate de secol, ca dezvoltare, comparativ cu cea din care au plecat, din care nu au înțeles nimic, și au ales să își țină buda din fundul curții, adânc în suflet.
Aproape 4 milioane de românoși din țară au votat pentru dacogeția verde, un vis gol și incredibil de ridicol, împotriva unui sistem financiar cât de cât echilibrat, a unor salarii care au început să atingă din ce în ce mai mult pragul celor din occident, a libertății de exprimare, au ales, prin asta, întoarcerea în întuneric.
Cum o să reușească Nicușor să remonteze diferența dintre el și Simion, habar nu am. Poate au alții alte date, calcule, și de aici optimismul debordant, că în turul doi, matematicianul o să spulbere lejer golanul.
Anyway, nu ar trebui să ne mire cantiatea de involuție din anul domnului 2025, după revoluție, am ales un comunist mai spălat, un profesor universitar, un marinar bețiv, turnător, un turist, eu spun că am ajuns în momentul istoric, să alegem și un golan, șef de galerie, agent rus, cu sexualitate ambiguă. Ca să închidem cercul sau să batem ultimul cui.
Alegerea lui Simion ca voievod al țărișoarei ar fi climaxul mediocrității în istoria noastră contemporană. Și starea istorică pe care o merită societatea românească.
Odihnește-te în pace, România!
Descoperă mai multe la Lista lui Edelweiss
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Marii losers sunt USR si PSD. Unii ca nu au stiut cum sa isi atraga electoratul departea lor, ceilalti pentru ca românii au trecut de la stanga la extrema dreapta. O anomalie, insa extrem de adevarata.
O sa votez in turul 2. Ma gandesc ca daca Vadim a fost invins de nea Nelu acum 20 de ani, poate il invingem si pe rusofilul asta.
Am văzut ce-și dorește poporul. Chestia e că cei care vor avea de suferit sunt cei care n-au votat Simion. Pe votanții lui oricum nu-i interesează când totul se va prăbuși. E că atunci când mori, suferă cei din jur.
Oricum, dacă iese acest personaj, și îl mai aduce și pe CG lângă el, va fi distracție maximă.
Nu am votat, sunt sute de km și alte ore de stat la coadă pentru nimic.
Văd ca și @JT a preluat retorică rusă conform căreia nu e moral ca diaspora să voteze (poate aș vrea să mă întorc, dacă ar fi mai bine!)
OldJohn: io și retorica rusă, vaca și chiloții. N-am preluat nimic. Io așa am considerat dintotdeauna.
Acestea fiind zise, mă voi duce să-l votez-n turul 2 pe ND, numai să nu iasă dobitocul ăla rusofil.
De întors-n România, n-o voi face niciodată, deoarece în cazul apariției Apocalipsei, Austria va fi ultima decimată, fiind cu cel puțin 100 ani în urma României, iar aici, ca Apocalipsa să poată opera are nevoie de-un Ausbildung (un curs profesional) făcut aici (care poate dura până la 3000 ani) ș-o programare, care poate fi 01.05.7502. 😎
Singura șansă ca USL să nu se autodetoneze.
boss, de acord cu tine, cu o singură observație; singura mea așteptare, de cînd au apărut, a fost usere, că celorlalți știam ce le poate pielea; doar că nu, ei s-au pișat pe electoratul neededucat (în loc să găsească niște căi de comunicare) împingîndu-l în brațele extremiștilor, au insistat să-și facă calculele lor de gulere albe în încăperi fără legături cu lumea reală, pentru că, na, ce știu proștii ăia…; na, acu’ proștii răstoarnă căruța!
muie usere!!!
Am vorbit cu USR Bz și mi-au spus că pe ei nu îi interesează partea aia de societate de care spui tu. Și uite așa ne-o luăm.
io ce zic, inepți!
„omu’ diștept îi în stari sî vorghiascî șî pintru doctor, șî pintru popî, șî pintru țaran! șî pintru diștept, șî pintru prost”
citat din mamaia mea, 4 clase, aprox 65-70 de ani la vremea aia
Ai un typo: „Romînia”😄
Să știi că am corectat.
Fiecare scapa cum poate din cacatu’ asta. Asta nu are legatura nici cu psd, nici cu usr sau pnl. Intocmai cum porcu’ darama troaca atunci cand se satura, astia sunt compatriotii nostri. Vindeti tot ce puteti si carati-va din cocina asta de tara, pana nu va mananca porcii, ca par deja (foarte) satui…
Problema este că să faci pasul ăsta la 50 de ani este ușor dificil. Nu imposibil, dificil.
fiftyone here and thinking…
Eu 49. Un an până la pensionare. Cum plm să plec acum? Plus, ce știu eu să fac, o fi de folos și pe afară, dar cred că este al draq de greu să conving pe acolo. Plus, soția funcționar public (nu dați cu pietre, suntem de partea celor puțini din sistemele bugetare, ăia care muncesc și sunt onești). Un copil aflat în pregătirea unui master, unul în plin liceu, unul care trece pe clasa a V-a.
Plm, urmează ani grei.
Timpuri grele pentru oameni care nu au vrut asta. Asta-i partea frustrantă.
Incerc sa nu repet ce am scris la Arhi.
Cred că teza asta cu palma data PSd/PNL e falsa. Dacă ne dam cu apa rece pe fata o sa ne aducem aminte că așa spunem mereu după alegeri: daca câștigă opoziția e palma data puterii și dacă iese PSD e palma data unor lideri ai opoziției nevrednici.
Nu știu voi cat vă uitați la televiziunile rusești de limba romana dar dacă ați făcut-o ați văzut cum s-a încercat amorsarea acestui val suveranist împotriva USR la inceput. Eu nu pricepeam anii trecuți de ce atacau de dimineata până seara un partid care nu avea nicio putere și care guvernase și el 10-11 luni în combinație cu alții. De fapt se lucra la coagularea ciorbei suveraniste. Când au văzut că nu e suficient sa fii anti USR au trecut la atacarea partidelor așa zise sistem.
Deci nu e niciun răspuns la ce face sau a făcut USL, se folosesc doar de prostiile astora că să își țină haita de zombi motivată. Nu cred că stai 35 de ani sub PSD și te prinzi abia acum cine sunt ăștia și brusc te revolți. Și după ce ai trecut prin cea mai buna perioada economică a României te plângi că o duci rău. Pe bune?
Iar Ciolacu, cel mai prost PM din istoria recenta de departe, le-a oferit ocazia sa atace decisiv. Un prost care ne costă prea mult.
Eu sincer nu prea înțeleg ce așteptări să avem fiecare dintre noi. Simion era clar că va fi în turul doi, iar cu el era ori Nicușor Dan ori Crin Antonescu. Tanti Lasconi s-a îmbătat cu apă rece dacă s-a bazat pe voturile obținute în noiembrie. Atunci s-a votat cu cel care ar avea mai multe șanse să se bată cu ciupercă apărută după ploaie. Cel puțin așa cred că a gândit majoritatea.
Ați observat că mai în toate interviurile Simion stătea în spatele lui Georgescu? Oricum încă PSD-ul are un atu… care este parlamentul. Știți că vă spuneam că cine controlează parlamentul controlează sistemul și va fi un guvern PSD. Dacă nu va fi așa atunci va fi panică și moțiuni de cenzură și tot felul de răsturnări din astea.
Vom vedea!
Momentan se discută la PSD (adică au început pe la 12) debarcarea întregii conduceri a partidului plus demisia lui Ciolacu din funcția de premier. Eiii, și pe fondul rahatului ăsta cu Simion abia formarea unui nou Guvern ar putea să reprezinte problema noastră cu adevărat mare.
Mi-e greață de la atâta ipocrizie. Cum să votezi din țările din vestul Europei cu un golan care vrea să ne izoleze de Europa?!
Dacă pentru alții încerc să găsesc justificări, pentru ăia care din confortul european au votat cu nimicul care e Simion, nu am nici un fel de înțelegere.
@Anouk – Pentru că majoritatea lor sunt la munci „blue collar”. Și pentru că nu au plecat de aici de bine ce le era. Și pentru că ei cred (da, chiar cred) că acești indivizi care sunt „noi” vor face de așa natură încât ei să se poată întoarce acasă. Iar cu confortul european sunt foarte puțini cei care se împacă. Confortul european presupune inclusiv obligații sau mai ales obligații și responsabilități înainte de drepturi. Și asta doare, ei vor să câștige „ca pă Anglea/Spanea/Germanea/Olandea/Italea” dar să fie lăsați să facă mititei în sufragerie. De aia sunt europenii răi, că impun lucruri…
Și dacă Simion, după ce ajunge președinte, se liniștește brusc și întoarce foaia, pe modelul Meloni în Italia? Mai schimbă pe ici, pe colo, dar nu prin părțile esențiale, cât să dea satisfacție votanților, dar să nu deranjeze foarte tare circuitul banilor. Nu m-a bătut foarte tare soarele în cap, doar încercam și o variantă mai optimistă. 🙂
Este că s-ar oftica rău de tot susținătorii lui?!
Votanții lui urlă pe tiktok, te-am făcut președinte, acum adu-l pe Georgescu înapoi. Cam ăsta este discursul.
Acum focul este la trădătorii patriei, adică noi, cam asta este atitudinea fraților din diasporă.
Și n-au mai fost aleși care au făcut total diferit după ce și-au văzut sacii în căruță?
Și în fața popii la însurătoare promite românul o grămadă de lucruri, ce să mai vorbim de politică?
Că vor urma perioade grele, de acord, dar și de astea au mai fost.
Îmi place să sper că așa o să fie. Din nefericire, sunt cinic.